Baldų atnaujinimas namuose savaitgalio projektas

Baldų atnaujinimas - tai ne vien teptuko ir dažų naudojimas; tai yra meniškas ir techniškas procesas. Norint pasiekti kokybišką ir ilgai išliekantį rezultatą, būtina atidžiai atlikti kiekvieną žingsnį: nuo paviršiaus paruošimo iki paskutinio dažų sluoksnio uždėjimo. Klaidos gali turėti didelį poveikį galutinei išvaizdai, todėl kiekvienas projektas yra galimybė mokytis ir tobulėti. 

Norint pasiekti profesionaliai atrodančią ir ilgaamžę apdailą (o tai yra esminis aspektas – svarbu išvengti lūžinėjimo ir nusitrynimų), būtina laikytis tam tikrų gairių.

Skirtumas tarp beicavimo ir dažymo

Pagrindinis skirtumas tarp beicavimo ir dažymo yra tas, kad beicas pabrėžia ir atskleidžia medienos natūralų grožį ir tekstūrą, o dažai uždengia medienos paviršių, suteikdami vienspalvį ir nepermatomą apdailos sluoksnį.

Šis vadovas yra skirtas medienos baldų dažymui ir beicavimui.

Projekto Reikmenys:

Dažymas

Nefrasas

Vidutinio grubumo švitrinis popierius

Smulkus švitrinis popierius

Gruntas 

Dažai

Teptukas arba volelis

Beicavimas

Nefrasas

Šluostė

Beicas

Kempinėlė

Viršutinis sluoksnis (Vandeninis lakas arba vaškas)

Baldų atnaujinimas dažais arba beicu: Žingsniai

1 Žingsnis: Paruošimas

Paruošimas yra esminis baldų atnaujinimo proceso aspektas. Prieš pradedant darbus, būtina kruopščiai išvalyti baldą naudojant šluoste, ypač jei baldas buvo laikomas dulkėtoje erdvėje. Jeigu baldas turi riebalinių dėmių naudokite valikli Nefrasas paviršio nuriebalinimui.

Įtrukimų taisymas

Naudokite mentele ar kitą tinkamą įrankį, kad tolygiai užteptumėte glaistą ant įtrūkimų, duobių ar kitų defektų. Stenkitės užpildyti visas įdubas, kad paviršius būtų kuo lygesnis.

Medžio glaistas

2 Žingsnis: Šlifavimas

Beicavimui

Kruopščiai nušlifuokite medienos baldą. Pradėkite šlifavimą naudodami šlifavimo popierių arba šlifavimo kempinė, kad išlygintumėte nelygų dažų ar lako paviršių. Plokštiems paviršiams naudokite elektrinį šlifuoklį su smulkiagrūdžiu švitriniu popieriumi. Jei baldas prieš tai beicuotas ir nėra išblukusių dėmių ir nelygumų pilnai baldo nušlifuoti, nereikia užtenka pašiaušti paviršių smulkiagrūdžiu švitriniu popieriumi.

Dažymui

Jei dažysite, o ne beicuosite, nereikia visiškai nuvalyti senos apdailos arba šlifuoti iki pat medienos – užtenka pašalinti blizgųjį sluoksnį. Jeigu paviršius jau matinis, šio žingsnio galite ir nevykdyti.

Jei paviršius blizgus nušlifuokite arba tik pašiauškite jei jis lygus.

3 Žingsnis: Gruntavimas (Beicuojant grunto nereikia.)

Po to, kai baldas yra paruoštas švarus ir be dulkių, padenkite jį gruntavimo priemone, UNIX dėmes blokuojančiu gruntu. Jei paviršius labai pažeistas rekomenduojam naudoti alkidinį gruntą Primall. Jis ne tik padeda dažams geriau prilipti, bet ir maskuoja bet kokias dėmes ar nelygumus medienoje.

Gruntas alkidinis Primall

4 Žingsnis: Pakartotinas Šlifavimas

Tada vėl lengvas šlifavimas su smulkiagrūdžiu švitriniu popieriumi po gruntavimo ir tarp kiekvieno dažų sluoksnio (reikia tik lengvai pašiaušti medį).

5 Žingsnis: Dažymas

Dažant baldus, idealiai tinka vidinio naudojimo latekso dažai su pusiau blizgančiu finišu Interloc. Rekomenduojama vengti matinių dažų, nes ant jų labiau matosi rodo pirštų atspaudai ir yra sunkiau valomi. Blizgesnio paviršiaus dažai yra praktiškesni dėl lengvesnio valymo.

Svarbu dengti dažus plonais sluoksniais ir atlikti šlifavimą tarp kiekvieno sluoksnio. Šis žingsnis yra esminis norint pasiekti tolygų paviršių. Paprastai užtenka 2-3 dažų sluoksnių.

Dažymui galima pasirinkti teptuką arba trumpo plauko voleli. Volelis yra puikus pasirinkimas dažant didesnes baldų dalis, kadangi jis padeda išvengti matomų teptuko pėdsakų. Teptukas yra naudingas dažant sunkiau pasiekiamas vietas. Pradėjus nuo šių vietų, galima užtikrinti vienodą dengiamumą visame balde.

Dažai baldams

Beicavimas

Norėdami beicuoti medienos baldus, naudokite mikropluošto beicavimo pagalvėlę arba paprastą kempinėlę ar medvilninė skudurėlį. Panardinkite dalį pagalvėlės į beicą ir išspauskite perteklių. Tada švelniai įtrinkite beicą į medienos paviršiaus. Pradėkite nuo labiausiai matomų baldų vietų, baigdami mažiau matomomis.

Kai beicuojate, periodiškai nuvalykite perteklinė beicą naudodami švarų mikropluošto audinį. Nuvalius perteklinį beicą, gaunama tolygesnė spalva ir išvengiama dėmių. Nerekomenduojama per ilgai užtrukti prie vienos baldų dalies prieš nuvalant perteklių, nes perteklinis beicas gali įsigerti į medieną ir toje vietoje atsiras blizgios dėmės. Dirbant medienos pluošto kryptimi, bus pasiekiami geriausi vizualiniai rezultatai.

Leiskite beicui išdžiūti šiltoje, be dulkių aplinkoje. Beicas dažniausiai džiūsta greitai ir baldą galima jei reikia perkelti po kelių valandų.

Beicas medžiui

   

6 Žingsnis: Apsauga

Po paskutinio dažų sluoksnio ir 24 valandų džiūvimo, baldą reikia pasaugoti. Jį reikia palikti bręsti apie 30 dienų atsargiai naudojant.

Rekomenduojama beicuotus baldus impregnuoti laku ar vašku ir suteikti papildomą apsaugą ir lengvai valomą paviršių . Baltiems ar labai šviesiems paviršiams rekomenduojama vengti aliejinių produktų, kadangi nuo jų jis gali pagelsti. Geriausiai tiktų vandenis lakas kuris spalvos nepakeistų.

Lakas baldams 

Alternatyva yra baldų vaškas, tinkamas visoms spalvoms, įskaitant baltą. Jis užtepamas, leidžiamas džiūti 10-15 minučių, o po to nuvalomas švariu skudurėliu iki norimo blizgesio.

Baldų vaškas